Back to top

Dojazd na Wyspę Sobieszewską

Dojazd komunikacją miejską

Dojazd na Wyspę Sobieszewską zapewniają 2 autobusy komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk. Są to autobusy linii nr 112 i 186, kursujące z częstotliwością co 20 minut z centrum Gdańska. W kierunku Wyspy Sobieszewskiej (Sobieszewa, Świbna, Przegaliny i Górek Wschodnich) autobusy nr 112 i 186 odjeżdżają sprzed Dworca Głównego PKP (ul. Podwale Grodzkie) oraz sprzed Bramy Wyżynnej (ul. Wały Jagiellońskie). Z tych samych przystanków można też dojechać autobusem nocnym linii nr N9.

Czas dojazdu na Wyspę Sobieszewską autobusami 112 i 186 wynosi ok. 35 minut.

  • Autobus nr 112 kursuje na trasie: Gdańsk (ul. Wały Piastowskie) - centrum Gdańska (Dworzec Gł. PKP) - Sobieszewo - Świbno - Przegalina.
  • Autobus nr 186 kursuje na trasie: Gdańsk (ul. Wały Piastowskie) - centrum Gdańska (Dworzec Gł. PKP) - Sobieszewo - Górki Wschodnie.
  • Autobus nocny nr N9 kursuje na trasie: centrum Gdańska (Dworzec Gł. PKP) - Sobieszewo - Świbno - Przegalina.

Autobus linii przyspieszonej nr 212, kursujący wcześniej na Wyspę Sobieszewską, został zawieszony 26.06.2020 r.

W wakacje dojazd na Wyspę Sobieszewską zapewniają również 2 dodatkowe autobusy linii letnich. Linia nr 607 z Pruszcza Gdańskiego do Sobieszewa to tzw. autobus "plażowy", który kursuje tylko w piątki, soboty i niedziele. Przyspieszona linia nr 612 z centrum Gdańska do Sobieszewa to tzw. autobus "rowerowy", przystosowany do przewożenia w środku rowerów, wyposażony dodatkowo w przyczepę rowerową na 20 rowerów. Kursuje tylko w soboty i niedziele. Na obie linie obowiązuje taryfa zwykła.

  • Autobus nr 607 tzw. "plażowy" kursuje na trasie: Pruszcz Gdański Rondo Kaszubskie - Rokitnica - Wiślina - Sobieszewo.
  • Autobus nr 612 tzw. "rowerowy" kursuje na trasie: Gdańsk Śródmieście SKM - Sobieszewo.

Zobacz aktualny rozkład jazdy autobusów na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Dojazd samochodem

Dojazd samochodem możliwy jest z 3 stron. Najszybciej od strony północnej, mostem na Martwej Wiśle, czynnym przez cały rok (365/7/24). Most ten zapewnia stałą komunikację z Wyspą od strony Gdańska i drogi krajowej nr S7 (Obwodnicy Południowej Gdańska). Trasa z centrum Gdańska prowadzi drogą wojewódzką nr 501 przez miejscowości Przejazdowo i Wiślinka (częściowo poza granicami administracyjnymi miasta). Odległość z centrum Gdańska na Wyspę Sobieszewską wynosi 15 km.

Proponujemy także 2 pozostałe drogi prowadzące na Wyspę Sobieszewską:
- od strony północno-wschodniej: mostem na śluzie w Przegalinie (365/7/24)
- od strony wschodniej, czyli od strony Mierzei Wiślanej: przeprawą promową Świbno - Mikoszewo na Wiśle Przekop (maj - październik).