Back to top

Plaże i kąpieliska na Wyspie Sobieszewskiej

Plaże na Wyspie Sobieszewskiej należą do najszerszych i najładniejszych plaż w Gdańsku. Piaszczyste, osłonięte pasem wydm i lasu sosnowego stanowią spokojną oazę dla kąpieli słonecznej i morskiej. Na 11-kilometrowym odcinku wybrzeża wyspy znajduje się wiele zacisznych fragmentów plaży, gdzie w symbiozie z przyrodą znaleźć można pełne wytchnienie i odpoczynek z dala od zgiełku nadmorskich kurortów. To, co odróżnia plaże na wyspie od innych plaż nad Zatoką Gdańską, to ich dziewiczy charakter i brak tłumu turystów, nawet w najwyższym sezonie. Każdy znajdzie tutaj swój własny kawałek plaży, bez "ręcznikowej rezerwacji" lub oczekiwania na zwolnienie miejsca.

Na Wyspie Sobieszewskiej działają w sezonie letnim 3 kąpieliska strzeżone: na plaży w Sobieszewie (ul. Falowa, wejście nr 16, kąpielisko wyróżnione Błękitną Flagą), na plaży w Orlu (ul. Lazurowa, wejście nr 11, kąpielisko wyróżnione Błękitną Flagą) oraz na plaży w Komarach/Świbnie (ul. Trałowa, wejście nr 7). Kąpieliska te dozorowane są przez ratowników w okresie od 23.06 - 31.08 codziennie w godz. 9.30 - 17.30. Można również kąpać się na pozostałych plażach wyspy (kąpieliska niestrzeżone): Górki Wschodnie i Świbno.

Wszystkie dojścia do plaż na wyspie, zarówno leśne jak i asfaltowe, są ponumerowane i oznaczone stosownymi tablicami. Numeracja zaczyna się od numeru 1 w Świbnie (Rezerwat "Mewia Łacha"), a kończy na numerze 19 w Górkach Wschodnich (Rezerwat "Ptasi Raj").

Do głównych dojść do plaż na Wyspie Sobieszewskiej należą:
- wejście nr 16 - Sobieszewo, ul. Falowa - Plaża Sobieszewo: kąpielisko strzeżone. Rodzaj drogi: asfaltowa z chodnikiem, ostatni odcinek ok. 100 m wyłączony z ruchu kołowego, utwardzony płytami. Na końcu ul. Falowej znajduje się nieduży parking leśny (bezpłatny). Parkowanie możliwe jest także na wyznaczonych miejscach wzdłuż drogi.
- wejście nr 11 - Orle, ul. Lazurowa - Plaża Orle: kąpielisko strzeżone. Rodzaj drogi: płytowa, dostępna dla ruchu kołowego na całym odcinku, lecz dojazd możliwy jest do 50 m przed plażą. Miejsca parkingowe nie zostały wyznaczone, niemniej parkować można wzdłuż drogi lub na płatnym parkingu przy Hotelu Orle.
- wejście nr 7 - Komary/Świbno, ul. Trałowa - Plaża Świbno: kąpielisko strzeżone. Rodzaj drogi: asfaltowo-gruntowa, przebiegająca w całości przez las, wyłączona z ruchu kołowego na całym odcinku. W okolicy nie ma parkingu ani wyznaczonych miejsc parkingowych. Należy parkować na osiedlowych uliczkach w pobliżu ul. Trałowej.

Do najspokojniejszych plaż na Wyspie Sobieszewskiej należą:
- wejście nr 4 - Świbno, ul. Świbnieńska. Dojście przez las ok. 1,5 km, kąpielisko niestrzeżone. Plaża dziewicza, całkowicie pozbawiona infrastruktury na drodze do jak i na samej plaży. Dojście możliwe jest z 2 stron: od ul. Świbnieńskiej (należy pójść w lewo na końcu zabudowań, równolegle do linii lasu, dalej po łuku w prawo) lub od ul. Wiosłowej na wysokości numeru 61 (pierwsze 20 m po betonowych schodach do góry, dalej cały czas prosto). Do plaży idzie się szerokim duktem leśnym bez większych przesileń, lecz końcowy odcinek (ok. 200 m) jest mocno piaszczysty i może stanowić duże wyzwanie dla osób z wózkami. Niemniej widoki na plażę z wydmy i sama plaża w pełni rekompensują trud włożony w dotarcie na ten fragment wybrzeża. Wg nas jest to nr 1 wśród plaż na Wyspie Sobieszewskiej. Rekomendujemy go tym, którzy poszukują zacisznej oazy, spokojnego miejsca do plażowania, z dala od tłumów, bez potrzeby kąpieli w morzu (z uwagi na brak ratownika).

Historia kąpielisk na Wyspie Sobieszewskiej.
Od zamknięcia większości plaż nad Zatoką Gdańską w połowie lat 80-tych, dopiero w 2004 roku (po 5 latach od dopuszczenia do organizowania kąpielisk na Wyspie Sobieszewskiej) miasto Gdańsk zdecydowało się na utworzenie pierwszego kąpieliska strzeżonego na Wyspie Sobieszewskiej. Od 1 lipca 2004 r. kąpieliska Sobieszewo i Orle należą do sieci kąpielisk strzeżonych w Gdańsku. W 2017 roku dołączyło do nich Świbno, jako trzecie kąpielisko na wyspie. Kąpieliska strzeżone na Wyspie Sobieszewskiej, zgodnie z obowiązującym prawem, wyposażone są w pawilony dla ratowników, magazyny sprzętu ratowniczego, punkty medyczne z podstawowym sprzętem, lekami i artykułami sanitarnymi oraz sprzęt ratowniczy. Ponadto każde kąpielisko wyposażone jest w estetyczne przebieralnie i opłukiwacze z bieżącą słodką wodą dla potrzeb plażowiczów. W sezonie przy kąpieliskach strzeżonych czynne są wypożyczalnie sprzętu plażowego tj. leżaków, parasoli i parawanów. Przygotowano także boiska do gry w plażową piłkę siatkową oraz plażową piłkę nożną, na których odbywają się turnieje, konkursy i gry.

​Opis kąpielisk strzeżonych na Wyspie Sobieszewskiej na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu:
- Kąpielisko strzeżone Gdańsk Sobieszewo
- Kąpielisko strzeżone Gdańsk Orle
- Kąpielisko strzeżone Gdańsk Świbno

Zobacz też: Plaża Sobieszewo na stronie partnera serwisu wyspa.pl

Z psem na plażę? Ważna informacja dla właścicieli czworonogów.
Można wejść z psem na wszystkie plaże na Wyspie Sobieszewskiej z wyłączeniem fragmentów, na których działają strzeżone kąpieliska. Tam przebywanie z psem jest zabronione.